Spawanie jest procesem, który jest coraz częściej wykorzystywany do łączenia ze sobą różnorodnych materiałów. Jego celem jest przede wszystkim wykonywanie trwałych i odpornych na działanie wielu warunków połączeń, często na przykład w budownictwie, jako element konstrukcji. ze względu jednak na stosowane techniki spawanie wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy doświadczenia, ale również odpowiedniego przygotowania do przeprowadzania takich właśnie prac.
Ryzyka podczas spawania
Podczas spawania osoba wykonująca takie czynności jest narażona na wiele różnorodnych problemów. Największymi zagrożeniami są takie jak odpryski powstające w czasie spawania a także światło ultrafioletowe, które jest szkodliwe dla oczu. Odpryski, które powstają w procesie spawania mają bardzo wysoką temperaturę, dlatego mogą powodować pożar, jeśli trafią na podatne i łatwopalne podłoże.
Co obejmuje ochrona przed odpryskami?
Odpowiednie zabezpieczenie przed odpryskami spawalniczymi to kwestia bardzo istotna. W pierwszej kolejności należy odpowiednio zabezpieczyć osobę, która wykonuje tego typu czynności. Niezwykle istotna jest odpowiednia ochrona twarzy i oczu. W tym celu stosuje się specjalne maski spawalnicze, które zapewniają odpowiednią ochronę, a jednocześnie zapewniają właściwą widoczność. Przyłbice spawalnicze, najczęściej stosowane, często mają również wbudowane filtry, chroniące płuca przed ewentualnymi szkodliwymi oparami, które powstają w procesie spawania. Jeśli przyłbica nie jest wyposażona w filtr, często konieczne jest również zastosowanie odpowiednio dobranej ochrony układu oddechowego. Wprawdzie miejsca, gdzie wykonywane jest spawanie powinny być wyposażone w odpowiednią wentylację, odciągającą wszelkie szkodliwe opary i pył, jednak nie zawsze skutecznie odciąga ona wszystkie zanieczyszczenia. W celu ochrony ciała zazwyczaj stosuje się specjalne fartuchy spawalnicze, odporne na wysoki temperatury i tym samym powstające w procesie spawania odpryski.
Ochrona metalu przed odpryskami
Odpryski powstające w procesie spawania mogą również wpływać na materiał, na którym jest ono przeprowadzane. Często bowiem zdarza się, iż opadają one na materiał, przywierając do niego i tworząc tym samym nieestetycznie wyglądające miejsca, a także również wpływając na jego cechy. W tej sytuacji bardzo często stosuje się specjalne środki chemiczne, zabezpieczające przed takimi sytuacjami. Stosowane bezpośrednio na materiał przed wykonaniem spawania zapobiegają przywieraniu odprysków do materiału. Tego typu środki stosowane są nie tylko na materiał, który jest spawany. Warto również zastosować go na elementy sprzętu spawalniczego, co pozwoli ochronić go przed szkodliwym wpływem tego typu odprysków. Obecnie z każdym rokiem można zauważyć rosnącą ilość rozwiązań, dedykowanych właśnie dla spawalnictwa. Umożliwiają one nie tylko znacznie łatwiejsze wykonywanie takich prac ale również zapewniają znacznie lepszą ochronę, zarówno jak chodzi o ochronę osób wykonujących takie prace, ale również sprzętu czy materiału.