7 Sposobów na aranżację wnętrza w stylu skandynawskim

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Charakteryzują się one prostotą, minimalizmem, funkcjonalnością oraz jasnymi kolorami. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego mieszkania elementy stylu skandynawskiego, poniżej znajdziesz 7 sposobów na aranżację wnętrza w tym stylu.

Styl skandynawski – krótki wstęp

Styl skandynawski pochodzi z państw skandynawskich, czyli Norwegii, Szwecji, Danii oraz Finlandii. Charakteryzuje go minimalizm, prostota, a także świeże kolory. W skandynawskich mieszkaniach najczęściej stosuje się biel, szarości oraz dodatki w pastelowych barwach.

Rozsądne meble i moderacja

Styl skandynawski to styl minimalistyczny. Meble powinny być proste, niezbyt duże oraz wykonane w jasnych kolorach. Powinny one być zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne. Pamiętaj, aby nie przesadzać z liczbą mebli oraz dodatków. W takim stylu liczy się bowiem przede wszystkim umiar.

Stylowe dodatki

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim powinny być funkcjonalne, ale i stylowe. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu trochę skandynawskiego klimatu, możesz postawić na kolorowe poduszki, miękkie pledy, ale również na wysokiej jakości dywany.

Kolorowe dodatki

W skandynawskich wnętrzach rzadko kiedy pojawiają się neonowe kolory. Najczęściej stosowane są stonowane barwy, takie jak szarości, biel i pastele. W celu wprowadzenia do wnętrza odrobiny koloru warto postawić na kolorowe dodatki, jak np. poduszki, narzuty, obrusy, a także świeczki.

Naturalne tkaniny i drewniane elementy

Styl skandynawski bardzo ceni sobie bliskość natury. Nie powinno więc dziwić, że w takim stylu często pojawiają się naturalne materiały, jak drewno, len czy bawełna. Są to materiały trwałe, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Zwróć uwagę na to, aby w swoim domu pojawiły się chociażby fragmenty drewna – to jeden z kluczowych elementów stylu skandynawskiego.

Minimalistyczne oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie to często klucz do osiągnięcia pożądanego efektu w przypadku wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. W tym przypadku poleca się stonowane światło, które nie jest zbyt mocne. Popularnymi rozwiązaniami są tutaj lampy w kolorze białym, które zapewniają jasne światło o nieco chłodnym charakterze.

Lustro w stylu skandynawskim

Lustro w stylu skandynawskim składa się zwykle z prostych form i delikatnie wykończonych krawędzi. Taki dodatek składa się na optyczne powiększenie pomieszczenia i spełnia rolę samego w sobie elementu dekoracyjnego. Ważne, aby był on umieszczony na ścianie, która przyciąga wzrok, tak aby lustro pełniło swoją rolę właściwie.

Podsumowanie

Wnętrza w stylu skandynawskim kojarzą się z naturalnymi materiałami, delikatnymi kolorami, prostymi meblami, ale też i ciepłymi elementami. Pamiętaj, że styl ten łączy w sobie prostotę z funkcjonalnością, za co go uwielbiamy. Obydwa te aspekty powinny więc być brane pod uwagę, aby ostatecznie stworzyć przestrzeń, która połączy sobie lekkie klimaty skandynawskie z praktycznymi funkcjami na co dzień.